To sidebar

Thursday, May 13 2021

Złe oko - co to jest

nazar-4054732_640.png, May 2021

Często słyszę, jak ludzie wokół mnie rozpraszają komplementy innych ludzi. Czy to dlatego, że nie chcą tego robić zuchwale? A może istnieje głębszy, bardziej złowieszczy korzeń, dlaczego ludzie czują, że nie mogą po prostu zaakceptować komplementu? Jeśli zajrzysz do Słownika Sceptyka, autorstwa Roberta Todda Carrolla, dowiesz się, że komplement od innej osoby, a nawet zazdrosne spojrzenie, może doprowadzić cię do tego, by paść ofiarą „złego oka”. „Złe oko” to umiejętność, którą z nieznanych powodów dali tylko nieliczni. Może być prowokacyjne lub przypadkowe, a klątwa „złego oka” może wpłynąć na ofiarę na wiele sposobów. Artykuł w Life Science zatytułowany „The Evil Eye: A Closer Look” autorstwa Benjamina Radforda stwierdza, że ​​ból powodowany przez „złe oko” może wahać się od czegoś małego, jak przebita opona, po poważny problem medyczny, a nawet śmierć . Przykłady w tym artykule to wymioty, depresja, czkawka i bezsenność. Ludzie nie są jedynymi ofiarami „złego oka” - może to również dotyczyć roślin i zwierząt. Radford podaje przykłady wysychania krowiego mleka lub zamierania zbiorów w wyniku ataku „złego oka”. Choć brzmi to szalenie, niektórzy uważają, że moc „złego oka” może narazić ich na wielkie niebezpieczeństwo.

Szczerze mówiąc, teoria „złego oka” ma niewiele lub nie ma żadnych prawdziwych dowodów naukowych; Jednak według Armando De Vincentiis nie oznacza to, że nie ma to żadnego wpływu na jego prawdziwych wyznawców. Ten psychoterapeuta uważa, że ​​prawdziwi wierzący padają ofiarą sugestii. Jeśli przyjrzysz się uważnie negatywnym sugestiom, możesz paść ofiarą tego pecha. Artykuł autorstwa Massimo Polidro's Committee on Sceptical Enquiry stwierdza: „Można prawie powiedzieć, że wiara w złe oko może przynieść pecha”. Pomimo braku dowodów na „zły wygląd” istnieją pewne testy, które samozwańczy używają jasnowidzów, przekonują swoich klientów, że mają klątwę i skutecznie skłaniają ich do robienia tego, co sugerują jasnowidze. Wiele z tych świętych rytuałów obejmuje proste przedmioty, takie jak jajka, sól lub zdjęcie, i są one manipulowane w taki sposób, że zawsze w jakiś sposób prowadzą do obecności „złego oka” (polidro). Dowody przeciwko „złemu oku” są dość mocne, biorąc pod uwagę, że nie ma na to dowodów naukowych. Nie ma powodu, kto ma zdolność rzucania złego oka, nie ma dowodów na to, co dokładnie powoduje klątwę (różne artykuły mówią, że jest to zamierzone lub niezamierzone) i nie ma korelacji między „spojrzeniem” a konkretnym wydarzeniem . Bez względu na to, jak bardzo niektórzy się starali, „złe oko” nigdy nie zostało naukowo udowodnione.

Historycznie rzecz biorąc, teoria „złego oka” sięga daleko wstecz. Carroll uważa, że ​​wiara w „złe oko” zaczęła się w Sumerii i chociaż wiara ta nie jest uniwersalna, nadal jest obecna na Morzu Śródziemnym (Carroll). Radford podkreśla odniesienia do „złego oka” w wpływowych tekstach historycznych, takich jak Biblia, Koran, a nawet w niektórych sztukach Szekspira. Patrząc na starożytne tło „złego oka”, można bardzo łatwo założyć, że był to ogon starej kobiety z przeszłości. To założenie jest błędne. Wiara w „złe oko” może być nawet śmiertelna. Artykuł o naukach przyrodniczych zawierał cytat z folklorysty zwanego Alan Dundes z książki The Evil Eye: podręcznik, w którym powiedział: „... pamiętajcie, że złe oko nie jest staromodnym przesądnym przekonaniem, które interesuje tylko antykwariusze. Złe oko pozostaje potężnym czynnikiem wpływającym na zachowanie niezliczonych milionów ludzi na całym świecie. Wyznawcy prawdziwego „złego oka” atakowali ludzi tylko z podejrzenia, że ​​ktoś jest u władzy.

Jak wiara w „złe oko” mogła mieć tak wielkie podłoże historyczne, a mimo to być postrzegana przez niektórych jako prawda? Istnieją różne teorie na temat tego, dlaczego „złe oko” trzyma niektórych ludzi tak mocno. Słownik sceptyków przytacza przypadek rozumowania post-hoc jako siłę napędową teorii. Jak omówiliśmy na zajęciach, rozumowanie post hoc ma miejsce, gdy następuje zdarzenie A, po którym następuje zdarzenie B, i prowadzi ludzi do przekonania, że ​​zdarzenie A spowodowało zdarzenie B. W przypadku „złego oka” ludzie uważają, że oko zostało raz dane (zdarzenie A), wtedy wszystko negatywne, co się wydarzy (zdarzenie B) jest wynikiem „złego oka”. Inną teorią podaną przez Carrolla jest to, że teoria „złego oka” jest oparta na 

ogólny strach społeczny i nieufność do obcych. Ostatnią przyczyną powstania teorii „złego oka”, którą znalazłem, było to, że zachowania wywodzą się z biologii naczelnych. Kontakt wzrokowy to jeden ze sposobów, w jaki zwierzęta zapewniają dominację w królestwie zwierząt. Niektórzy folkloryści uważają, że złe oko jest ekstrapolowane z tego zachowania.

Jestem pewien, że w pewnym momencie swojego życia otrzymałeś od kogoś nieprzyjemne spojrzenie i pomyślałeś, że nie stanie ci się nic złego. Tak nie jest w przypadku prawdziwych wyznawców teorii „złego oka”. Chociaż nie ma absolutnie żadnych naukowych dowodów na poparcie tego twierdzenia, niektórzy ludzie naprawdę wierzą, że ludzie na tej ziemi mogą przeklinać cię nieszczęściem jednym spojrzeniem. Rozumowanie post hoc ma wiele wspólnego z teorią „złego oka”, która istnieje do dziś. W oczach prawdziwego wierzącego wszystko, co się wydarzyło, było skutkiem klątwy, ponieważ byli przeklęci. Następnym razem, gdy ktoś Cię oślepi, możesz zechcieć zadbać o swoje plecy.

Zapraszamy również na nasz ogólnotematyczny portal: https://studio-salwador.pl/

- page 1 of 4

sposobnachrapanie.waw.pl